Тема: Чарівний світ казок французького письменника Шарля Перро.
Мета: зацікавити учнів збіркою казок Шарля Перро
«Казки моєї матінки Гуски», ознайомити з історією створення; розкрити значення творчості
Перро для розвитку жанру літературної казки; показати зв'язок авторської казки з
народною; розвивати навички аналізу тексту; виховувати позитивні риси характеру.
Обладнання: портрет Шарля Перро, ілюстрації до казок письменника, «скринька» з
предметами із казок, музика до балету П.І. Чайковського «Спляча красуня» та
уривок з опери Б. Бартока «Замок Герцога Синя Борода».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Пустотливий виклад оповіді був обраний тільки для того, щоб вони
(казки) впливали на розум читача з більшою приємністю, водночас і навчаючи, й
розважаючи.
Шарль Перро
На початку уроку звучить музика до балету П.І.
Чайковського «Спляча красуня»
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово учителя.
З попереднього уроку я зрозуміла, що ви дуже любите
казки й багато читаєте. А чи мріяв хтось сам написати подібний твір? Чи, може,
у когось уже є своя казка?
{заслуховуються відповіді учнів).
Сьогодні ми дізнаємося про незвичайне захоплення
члена Французької академії, державного діяча, автора багатьох серйозних книг Шарля
Перро. Можливо, допоки ви не почули це ім'я, то й не здогадувалися, про кого
йде мова. Впевнена, що нічого про таку різноманітну діяльність цієї людини ви
не знали. Виявилося, що найважливішим творінням його життя стали саме казки.
Якраз завдяки казкам ця людина знана у всьому світі. Чому саме так сталося, ми
спробуємо дізнатися на цьому уроці.
2. Презентація теми уроку.
Основна частина уроку.
Звернення до портрета письменника та
ілюстрації підручника на с. 50. -Яка людина дивиться на вас з портрета?
-
А чому у нього така незвичайна
зовнішність?
-
Уважно роздивіться ілюстрацію
підручника. Які герої казок письменника оточують його?
1.
Вікторина за казками Шарля
Перро, яку підготували учні
(за уривками з казок діти мають відгадати
назви казок, імена героїв, про яких іде мова)
2.
Вказати відповідність предмета
з «скриньки» казковому героєві (працює один учень)
3.
Розповідь учителя про Шарля
Перро за планом, записаним на дошці. (учні уважно слухають і
слідкують за планом)
План
1)
Життя Франції за правління
короля Луї XIV.
2)
Сім'я Шарля Перро.
3)
Збірка «Казки матінки моєї
Гуски, або ж історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками».
Історія створення.
4)
Як соболевий черевичок
Попелюшки «став» кришталевим.
5)
Брати Грімм і казки
французького письменника.
6)
У кожній родині чути казки
Шарля Перро.
- Які пункти плану я не розкрила?
4.
Робота з підручником. Учні
самостійно опрацьовують 2 і 3 абзаци статті на с. 52.
5.
Гра «Чомучка» (прочитавши
матеріал, учні повинні сформулювати до нього шість журналістських запитань: Що?
Де? Коли? Як? Чому? Навіщо?)
6.
- Чи можна назвати казки Шарля
Перро «мандрівними сюжетами»? Доведіть свою думку.
7.
Робота з ілюстраціями на
дошці. Знайти зайву ілюстрацію.
Висновки до уроку.
1.
Бесіда.
1)
3 яким типом казок ми сьогодні працювали? Доведіть.
2)
3 якою метою Шарль Перро писав ці
твори? В яких словах ми можемо знайти відповідь на це запитання? (епіграф)
3)
Які людські якості прославляє
автор?
2.
«Продовж речення». Учні записують
до зошитів початок речення : «Казки Шарля Перро є досить
популярними, тому що ...» і самостійно продовжують його.
3.
Розповідь учителя про вплив творів
Перро на представників інших мистецтв ( балет С. Прокоф'єва і опера Д. Россіні
«Попелюшка»,